Správný tlak v pneumatikách

Nastavení správného tlaku v pneumatikách předepsaného výrobcem vozidla je jedním ze základních předpokladů pro ekonomickou a především bezpečnou jízdu. Řada motoristů ale předepsané tlaky pro svoje auto nezná. Proto společnost Continental, jeden z největších světových výrobců pneumatik, pravidelně vydává přehledné tabulky s předepsanými tlaky vzduchu pro cca 700 aktuálních modelů aut

 

Špatný tlak v pneumatice často způsobuje její poškození, zrychluje opotřebení dezénu až o 20%, zvyšuje spotřebu a nebezpečně mění jízdní vlastnosti vozidla, zejména ztrátou adheze. Dodržení předepsaných tlaků na přední i zadní nápravě je nutné pro dosažení ideální směrové stability vozidla. Na kolech jedné osy musí být tlak vždy stejný, přičemž nízký tlak na přední nápravě způsobuje nedotáčivost, nízký tlak na zadní nápravě naopak přetáčivost vozu. Proto je důležité tlak pravidelně kontrolovat a to vždy za studena, tedy před jízdou (vyšší teplota tlak zvyšuje). A vyplatí se nezapomínat ani na rezervu.

 

Správný tlak v pneumatikách předepisuje výrobce automobilu a je uveden v manuálu vozu a často také na nálepce ve víčku nádrže či sloupku dveří řidiče. Tyto nálepky ale mohou být – zejména u starších aut – poškozené či nečitelné. V takovém případě je možné využít tabulky společnosti Continental (viz příloha), v nichž jsou uvedené předepsané tlaky vzduchu pro cca 700 aktuálních modelů od 42 výrobců a to pro příslušné vozidlo s nákladem i bez něj.

Stáhnout tabulku

Comments are closed.