Kontrola vozu před dovolenou

1. Kapaliny
Olej je základní tekutinou auta. Nechte si ho v servisu doplnit a zkontrolujte také stav filtru. Nezapomeňte ani na tekutinu posilovače řízení či chladící kapalinu.

2. Brzdy a tlumiče
Kromě stavu brzdové kapaliny přezkoumejte stav brzdového obložení, kotoučů, účinnost a symetrii brzd. Na požádání vám v servisu změří i opotřebení tlumičů.

3. Podvozek
Standardně se v servisu dělá jen vizuální kontrola podvozku. Když vám však vibruje volant nebo auto samovolně zatáčí do strany, dejte si změřit geometrii podvozku a nechte si nastavit řízení.

4. Světla
Špatně nastavené světlomety mohou nadělat na cestě plno problémů. Kontrolu těchto částí auta nechte na odbornících. Náhradní zářivky však musíte mít – patří k povinné výbavě.

5. Stěrače
Když vám pořádně nefungují stěrače, letní bouřka vám může způsobit neplánovanou přestávku. V servisu prověří jejich chod a také opotřebení stíracích ploch. Doporučujeme koupit kvalitnější díly, protože vydrží déle.

6. Čelní sklo
Máte poškozené sklo? Jestliže nechcete přijít o technický průkaz, vyplatí se ho před dovolenou vyměnit. Vyšší teploty mohou zvětšit praskliny, na které jsou zahraniční policisté citliví.

7. Baterie a rozvody
Před cestou určitě třeba nabít baterii a zkontrolovat její napětí. V servisu si nechejte prověřit elektrické rozvody a jejich izolaci.

8. Pneumatiky
Nahustit gumy na správný tlak dokážete hravě sami. Prověřte ještě, či má dezén dostatečnou hloubku. Jestliže je menší než 1,6 mm, pneumatika je v dešti nepoužitelná. Nezapomeňte se také podívat, v jakém stavu je rezerva.

9. Motor
Pokud se vám nezdá chod motoru, jeho zvuk či těsnost, upozorněte na problém odborníky. V žádném případě se nespoléhejte na to, že ještě jednu dovolenou motor vydrží. Jeho případná oprava v zahraničí není nejlacinější.

zdroj:blesk.cz

Comments are closed.